• امروز دوشنبه بیستم مرداد 1399 

مقالات سازمان اوقاف

گروههای مقالات
مطالب ویژه

ثبت نام مسابقات سراسری قرآن کریم

شعارسال

پیشگیری از کرونا در ادارات

پیشگیری از کرونا در ادارات

تست آنلاین

فرهنگ نامه وقف

ملاقات مردمی

بيانيه راهبرد مشاركت عمومي

پیام رسان سروش

دیرین دیرین

مزایده ها و مناقصه ها

\پایش محیط کسب و کار کشور

خدمات غيرحضوري

راهنمای فرایند شناسه های خدمت

سامانه شکايات

آثار و فضیلت تلاوت قرآن

آثار و فضیلت تلاوت قرآن

براى تلاوت قرآن کریم فضایل، آثار و فواید دنیایى و آخرتى فراوانى بیان شده است که در ادامه برخی از آنها را مطالعه می کنیم.

 یک شنبه 22 اردیبهشت 1398   124  0      

در وسائل به سند صحیح از امام صادق (علیه السلام ) در وصیت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بهامیرالمؤ منین (علیه السلام ) است که فرمود: بر تو باد به تلاوت قرآن بر هر حالت که هستی.
شیخ کلینی و صدوق نقل کرده اند از امام باقر (علیه السلام ) که فرمود: کسی که قرائت قرآن کند در نماز ایستاده، خدا برای او به هر حرفی صد حسنه بنویسد. و اگر در نماز نشسته بخواند، به هر حرفی پنجاه حسنه. و اگر در غیر نماز بخواند، به هر حرفی ده حسنه برای او نوشته شود.
جناب کلینی نقل کرده از سیدالشهدا صلوات الله علیه که فرمود: کسی که یک آیه از کتاب خدا را در نماز ایستاده بخواند، خدا برای او به هر حرفی صد حسنه بنویسد. و اگر در غیر نماز بخواند، به هر حرفی ده حسنه. و اگر استماع قرآن کرد، به هر حرفی یک حسنه برای او نوشته شود. . .
شیخ کلینی نقل فرموده از امام سجاد (علیه السلام ) و از امام صادق (علیه السلام ) که فرمودند: کسی که حرفی از کتاب خدا را بدون آنکه قرائت کند گوش بدهد، خدا برای او حسنه ای بنویسد و از او گناهی محو فرماید و برای او درجه ای بلند فرماید. و اگر یک حرف ظاهری (یعنی از حفظ یاد بگیرد بدون تعلم خط) از او یاد گرفت، بنویسد خدا برای او ده حسنه، و محو کند از او ده گناه و بلند کند برای او ده درجه. بعد فرمودند: نمی گویم به هر آیه ولکن به هر حرفی ((با، یا، تا)) و مثل اینها.
و فرمودند: کسی که یک حرف در نماز نشسته بخواند، خدا برای او پنجاه حسنه بنویسد، و از او پنجاه گناه محو فرماید، و بلند فرماید برای او پنجاه درجه. و اگر در نماز ایستاده بخواند، خدا برای او به هر حرفی صد حسنه بنویسد، و از او صد گناه محو فرماید، و برای او صد درجه بلند نماید. . .
و مفاد این روایت را کسان دیگر نیز نقل کرده اند. و در کتاب وافی نقل شده است.
و به حسب روایات مستفیضه نظر کردن به قرآن شریف عبادت است، و وضو گرفتن برای قرائت قرآن مستحب است.
در کتاب وسائل و بحار از عدة الداعی نقل کرده اند که فرمود معصوم (علیه السلام ): برای قاری قرآن به هر حرفی در نماز ایستاده، صد حسنه است؛ و در نماز نشسته، پنجاه حسنه؛ و با وضو و طهارت در غیر نماز، بیست و پنج حسنه؛ و بدون طهارت، ده حسنه. آگاه باشید! نمی گویم ((المر)) یک حرف است، بلکه برای الف ده حسنه، و برای لام ده حسنه، و برای میم ده حسنه. . .
منبع : حوزه نت
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر