• امروز دوشنبه بیستم مرداد 1399 

مقالات سازمان اوقاف

گروههای مقالات
مطالب ویژه

ثبت نام مسابقات سراسری قرآن کریم

شعارسال

پیشگیری از کرونا در ادارات

پیشگیری از کرونا در ادارات

تست آنلاین

فرهنگ نامه وقف

ملاقات مردمی

بيانيه راهبرد مشاركت عمومي

پیام رسان سروش

دیرین دیرین

مزایده ها و مناقصه ها

\پایش محیط کسب و کار کشور

خدمات غيرحضوري

راهنمای فرایند شناسه های خدمت

سامانه شکايات

فضیلت سوره اخلاص در روایات

فضیلت سوره اخلاص در روایات

سوره اخلاص یا توحید درباره یگانگی خدا سخن می‌گوید و انسان را از شرک، خلاصی می‌دهد. در ادامه با فضیلت این سوره در روایات آشنا خواهیم شد.

 یک شنبه 22 اردیبهشت 1398   137  0      

فضیلت و ثواب قرائت سوره شریفه قل هو الله احد پس زیادتر از آن است که بتوان احصا کرد. در تفسیر برهان و در کتاب وسائل و مستدرک و بحار و کتاب وافی روایات زیاد در ابواب متفرق در مدح و عظمت و فضیلت و شرافت این سوره شریفه نقل کرده اند.
از آن جمله روایات زیادی است که مفاد آنها این است: کسی که یک مرتبه سوره قل هو الله را بخواند، گویا ثلث قرآن را خوانده است. و اگر دو مرتبه بخواند، گویا دو ثلث قرآن را خوانده. و اگر سه مرتبه بخواند، مثل آن است که تمام قرآن را خوانده است.
از کتاب توحید صدوق به سند خود از امام صادق صلوات الله علیه نقل شده که فرمود: کسی که قل هو الله احد را یک مرتبه بخواند، گویا ثلث قرآن و ثلث تورات و ثلث انجیل و ثلث زبور را قرائت کرده است.
کلینی در کتاب کافی به سند خود از امام صادق (علیه السلام ) نقل کرده که فرمود: پدرم امام باقر (علیه السلام ) می فرمود: قل هوالله احد ثلث قرآن است. و قل یا اءیها الکافرون ربع قرآن است.
حقیر گوید: گذشت که سوره حمد دو ثلث قرآن است. و بیاید روایت صدوق از امام رضا از پدرانش (علیهم السلام ) که فرمودند: رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: کسی که بخواند اذا زلزلت را چهار مرتبه، مثل کسی است که تمام قرآن را خوانده.
شیخ کلینی، در کافی به سند خود از مفضل نقل کرده است که گفت: امام صادق (علیه السلام ) فرمود: ای مفضل، خود را از شر مردم نگهداری کن به برکت آیه شریفه ((بسم الله الرحمن الرحیم )) و به برکت قل هوالله احد. بخوان آن را از طرف راست و چپ و پیش رو و عقب سر و از بالای سر و پایین پا. و وقتی که داخل شدی بر سلطان جابری، بخوان این را سه مرتبه در وقتی که نظر می کنی به سوی او، و دست چپ را ببند و باز نکن تا از نزد او خارج شوی.
و ایضا شیخ کلینی در کافی به سند خود نقل کرده است از امام باقر (علیه السلام ) که فرمود: کسی که قل هوالله احد را یک مرتبه بخواند، برکت بر او نازل شود. و اگر دو مرتبه بخواند، برکت بر او و اهل او نازل شود و اگر سه مرتبه بخواند، برکت بر او و اهل او و همسایه هایش نازل می شود. و اگر دوازده مرتبه بخواند، بنا کند خدا برای او دوازده قصر در بهشت. و اگر صد مرتبه بخواند، آمرزیده شود گناهان 25 ساله او غیر از گناهان راجع به خونریزی و اموال مردم. و اگر چهارصد مرتبه بخواند، برای اوست ثواب چهارصد شهید که در راه خدا خون آنان ریخته شده است. . .
و ایضا شیخ کلینی در کافی و صدوق در ثواب الاعمال از امام صادق (علیه السلام ) نقل کرده اند که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بعد از موت سعدبن معاذ هفتاد هزار ملک آمدند - و از آنان بود جبرئیل - و بر سعد نماز خواندند. گفتم: ای جبرئیل، به چه چیز سعد مستحق شد که شما بر او نماز بخوانید؟ عرض کرد: به قرائتش قل هوالله احد را ایستاده و نشسته و سواره و پیاده و در حالت رفتن به جایی و برگشتن از جایی.
و شیخ کلینی به سند خود از امام صادق (علیه السلام ) از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده است که فرمود: کسی که در وقت خواب صد مرتبه قل هوالله احد را بخواند، گناهان پنجاه ساله او آمرزیده می شود. و این روایت به چند سند در کتاب وسائل و مستدرک نقل شده است.
در کتاب ثواب الاعمال از امام صادق (علیه السلام ) نقل کرده است که فرموده: وقتی که شخص در محل خواب خود جای می گیرد و یازده مرتبه قل هوالله احد را بخواند، محفوظ شود خانه او و خانه های اطرافش.
در کتاب مستدرک از شیخ کفعمی در جنه الامان الواقیه از خاتم الانبیا صلی الله علیه و آله و سلم نقل است که فرمود: کسی که قل هو الله احد و معوذتین را سه مرتبه وقت خواب بخواند، مثل کسی است که قرائت قرآن کرده و برای اوست به هر آیه از قرآن ثواب پیغمبری از پیغمبران، و از گناهان خارج شود مثل روزی که از مادر متولد شده. و اگر در آن شب یا روز بمیرد، شهید مرده است.
و بعضی روایات دیگر بیاید.
منبع : حوزه نت
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر