• امروز پنج شنبه شانزدهم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

آشنایی با امام زاده محمد و ابراهیم(ع) ارومیه

آشنایی با امام زاده محمد و ابراهیم(ع) ارومیه

بنای تاریخی امامزاده بکشلو، مقبره امامزادگان محمد و ابراهیم از مهمترین امامزاده های استان می باشد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده وقدمت آن به دوره زندیه- قاجاریه می رسد.

 دوشنبه 26 فروردین 1392   2840  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی، بنای تاریخی امامزاده بکشلو، مقبره امامزادگان محمد و ابراهیم از مهمترین امامزاده های استان می باشد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده وقدمت آن به دوره زندیه- قاجاریه می رسد. این بنا دارای پلانی به فرم مستطیل با یک گنبد مرکزی است و دارای جهار جرز قوسدار می باشد که گنبد مرکزی بر روی این جرزها قرار گرفته است . مصالح بکار رفته در این بنا نیز مانند اکثر مساجد و امامزاده ها تا ارتفاع یک متری سنگ و بقیه آجری می باشد.

موقعيت :
در فاصله حدود 10 کیلومتری شرق شهرستان ارومیه به فاصله حدود کیلومتر 5 جاده ارومیه - مهاباد یک جاده آسفالته فرعی منشعب می گردد که به قریه امامزاده بکشلو ختم می گردد. مقبره امامزادگان محمد و ابراهیم در ضلع جنوبی روستای فوق واقع شده و مهمترین امامزاده استان می باشد که قدمت این بنا به دوره زندیه - قاجاریه مي رسد که در تاریخ 19/09/1375 به شماره 1796 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
تاريخچه :
كالبد فعلي اين مقبره بنايي است مربوط به دوره زنديه يا اوايل قاجاريه كه به احتمال فراوان به جاي مقبره قديمي تري بنا شده است. در كاوشهاي بعمل آمده مشخص گرديده است كه پلان ساختمان اوليه اين بقعه به فرم چهار ضلعي و به ابعاد 6/4*6/5 متر مربوط به دوره ايلخاني بوده و در دوره صفويه بنايي با پلان به ابعاد 9*9 متر بر روي آن احداث گرديده است. ولي همان گونه كه ذكر شد قدمت كالبد فعلي بنا به اواخر زنديه يا اوايل قاجاريه مي رسد.
مشخصات بنا :
بنای امامزاده بکشلو دارای پلانی به فرم مستطیل با یک گنبد مرکزی است که مانند چهار طاقی های دوره ساسانی دارای چهار جرز قوسدار می باشد و به وسیله گوشواره هائی طاق مربع را به هشت ضلعی تبدیل نموده اند. جرزهای چهار گانه که گنبد مرکزی بر روی آنها قرار گرفته د محل تقسیم مربع به هشت ضلعی دارای رسمی بندیهای زیبای آجری می باشد. مصالح بکار رفته در بنا تا ارتفاع حدود یک متری سنگ بستر رودخانه تقریباً منظم و بقیه آجر می باشد.
ويژگيهاي معماري :
بناي امامزاده بكشلو پلاني مستطيل شكل به ابعاد 65/22×57/18 متر دارد كه شامل فضاي اصلي مركزي با پلان نزديك به مربع به ابعاد 16/8×68/7 متر به فرم چهار طاقي و شبستان دور تا دور آن مي باشد كه شامل 16 گنبد پوششي به فرمهاي چهار بخشي يا پشت ماهي مي باشند. ايوان ورودي با دو مناره در دو طرف آن در ضلع شمالي بنا و دو اطاق در طرفين آن تعبيه شده است. پلان قسمت مركزي بنا در محل تصميم مربع به هشت ضلعي داراي رسمي بنديهاي زيباي آجري است.
ايوان ورودي بنا در سده اخير تخريب شده بود كه در دوره پهلوي دوم ايواني با سازه فلزي به جاي آن احداث گشته بود.گنبد پوششي بنا نيز تخريب و به جاي آن گنبدي با پوشش شيرواني احداث شده بود تا اينكه در اوايل دهه 70 با حذف سازي فلزي الحاقي ايوان و گنبد فوق الذكر تخريب و ايوان و گنبد فعلي به فرم كنوني بازسازي شده است. ولي تصويري كه در حال حاضر از ايوان ورودي بنا و گنبد مركزي مربوط به اواخر قاجاريه يا اوايل پهلوي در دست مي باشد به فرمي نيست كه در حال حاضر بازسازي شده است. رسيدن به نتيجه دقيق كه تصوير فوق الذكر فرم اصلی بنا مي باشد يا خير نيازمند پژوهش دقيقتر در اين خصوص مي باشد. تزئينات كالبد فعلي بنا پس از مرمت و بازسازي هاي اخير شامل كاشيكاري گنبد پوششي و ايوان ورودي و نماي ضلع جنوبي و كاشيكاري و آجركاري هايي در قسمتهايي از نماهاي جنوبي، شرقي، غربي بنا مي باشد. مصالح بكار رفته در بنا در قسمت پي سنگ و در بقيه قسمتها آجر مي باشد./ز
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر